Fyziológia ľudskej kože: Komplexná ochrana a funkčnosť
Koža je najväčší orgán ľudského tela a predstavuje prvú obrannú líniu proti vonkajším vplyvom. Okrem toho plní množstvo dôležitých funkcií, ktoré zabezpečujú nielen fyzickú ochranu, ale aj správne fungovanie celého organizmu. Poďme sa pozrieť na jednotlivé funkcie kože a ich význam.
Základné funkcie kože:
- Ochranná funkcia.
- Termoregulačná funkcia.
- Smyslová funkcia.
- Respiračná funkcia.
- Depotná funkcia.
- Sekrečná a samočistiaca schopnosť.
Ochranná funkcia
Koža poskytuje mechanickú, chemickú a biologickú ochranu. Jej pevnosť, pružnosť a schopnosť odolávať vplyvom prostredia zaisťujú vrstvy keratínu a kožný film s pH v rozmedzí 5,3 – 5,8. Langerhansove bunky, leukocyty a lyzozómy zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane pred mikroorganizmami.
Termoregulačná funkcia
Regulácia telesnej teploty je zabezpečená mechanizmami, ako sú potenie, vrstva podkožného tuku a ochladzovanie prostredníctvom ciev. V zimnom období sa produkcia mazu zvyšuje, čo pomáha chrániť povrch pokožky pred stratou tepla.
Zmyslová funkcia
Koža je inervovaná dvojitým typom nervov:
- Cerebrospinálne nervy: prenášajú zmyslové vnemy ako teplo, chlad, hmat alebo bolesť.
- Vegetatívne nervy: automaticky regulujú činnosť vnútorných orgánov a ovplyvňujú prejavy ako blednutie pokožky pri strachu alebo potenie pri strese.
Respiračná funkcia
Koža sa zúčastňuje na výmene plynov (O₂ a CO₂) cez póry. Tieto póry tiež umožňujú vstrebávanie aktívnych látok, čo robí kožu nepostrádateľnou pre aplikáciu mnohých liečiv.
Depotná funkcia
Koža slúži ako skladový priestor pre vodu, kolagén, elastín a minerálne látky. Podkožný tuk je zdrojom energie a zabezpečuje hydratáciu a kvalitu pokožky.
Sekrečná a samočistiaca schopnosť
Koža vylučuje maz, pot, keratín a melanín, ktoré sú kľúčové pre jej regeneráciu a ochranu. Samočistiaca schopnosť pokožky odstraňuje nečistoty a mikroorganizmy vďaka funkcii mazových a potných žliaz a prirodzenému odlupovaniu odumretých kožných buniek.